Beatles a hegytetőn – teltház és bomba siker!

Mikó István szerint mindhalálig Beatles. Bár ő maga már nem pengeti a húrt, de a hazai Beatles tribute zenekarok legjobbjával, a BlackBirds-szel közösen színpadra állította saját új darabját, melynek címe Bolond a hegytetőn, s aminek szövege nagyrészt Márton András (KFT) 1990-ben megjelent Yesterday című Lennon-McCartney szövegfordításain alapul.

Mikó István, Jászai díjas színész, rendező, zeneszerző, akinek neve szinte összeforrott a Mindhalálig Beatles című 500 előadást megélt nagysikerű színdarabbal, legalább úgy, mint Robin Williams, Breki, Micimackó, vagy Mickey szinkronhangjával a Nicsak ki beszélből, a már hét éve működő BlackBirds meghívására elment egy Beat klubba az Aranytízbe, ahol a közös muzsikálás nyomán kiderült, a fiúk szívesen kipróbálnák magukat színészként, így Mikó elkezdett gondolkodni, s az eredmény most végre látható.

Derecskei Zsolttól, a BlackBirds oszlopos tagjától hallottuk, Mikó összeválogatta azokat a dalokat, amikben megvan a helyzetkomikum, illetve amiket jól lehet interpretálni színpadon, tehát az „She loves you”-nál többről szólnak. 30 dal hallható a darabban, ezek java része 1967 és 70 között született, bár van két kakukktojás is, mely bekerült korábbi lemezekről.

A szereplőgárda a BlackBirds négy tagja: Derecskei Zsolt (zongora, ének), Dobos László (szólógitár, ének), Békei István (basszusgitár), Hoffmann György (dob), valamint Mikó István, aki bohócként jelenik meg minden szám előtt. Néha énekel, hegedül, sőt tornászmutatványt is bemutat. S a hatodik szereplő egy próbababa, akivel lehet incselkedni, akinek lehet udvarolni, mégsem beszél vissza, viszont még gázsit sem kell neki fizetni.

A Bolond a hegytetőn nem a Mindhalálig Beatles folytatása. Az egy rendes színdarab volt,  rendes történettel, számos szereplővel, akik közül páran történetesen elő is adtak pár Beatles dalt. A hegytetőnben a zenéé a főszerep és az eredeti számok mesteri fordításai megelevenednek. A Sárga tengeralattjárót, a Strawberry Fieldst és a Mágikus misztikus utazást leszámítva főleg kevésbé ismert Beatles számok szólalnak meg, így a nézők javarésze alaposan meg lesz lepődve, mennyi tartalom leledzik Lennonék világában.

Az előadás ma este 19.00-tól látható a Fehérvári úti FMH-ban. Talán még van jegy!

A cikk megjelent a www.harmonet.hu -n 2011 március 9-én

Teltház és bomba siker

Mikó István és a BlackBirds mindent beleadtak a Bolond a hegytetőn eső előadásába, de meg is lett az eredménye. Minden széken ültek, minden szám után vastaps, hüjjögés hangzott, a fiúk teljes sikert könyvelhetnek el, Mikó, mint clown, kitett magáért, produkcióit elismerő taps követte. Bebizonyosodott, hogy 21 év múltán „beért” Márton András szövegkönyve. A megjelent színházi emberek is láthatták, hogy a közönség vevő erre a fajta játékra. A fiúk várják a meghívásokat. Sokat!

Nem tegnap jelent meg a Yesterday, Márton András, a KFT dobosa, egyébként világéletében Beatles fanatikus, Lennon és McCartney szövegeket és azok magyar fordításait tartalmazó könyve, mely nagyjából minden valamire való ember könyvespolcán ott áll. Esetleg bele-bele is olvasott az a bizonyos jóember, zenehallgatás közben próbálta követni a sorokat, az angolul tudók a fordítást is stírölhették, azonban erre a helyre, ahová e darab kalauzolta el a nézőt, valószínűleg csak kevesen jutottak.

Mikó István fantáziavilága ez, de a szavak egymásutániságával barátkozva szerintem mindenki belátja, hogy ennél jobban más se tudta volna színészi játék formájába önteni ezt a sok kevergő-kavargó, erről is-arról is szóló szó-kavalkádot, melyek szerzőinek egészen biztosan deliriumos, vagy totál bekokszolt időszakainak termékei. Márton Andrásról tudni kell, hogy éveken át fordítgatta a számok szövegeit, mivel tökéletességre törekedett, már amennyire lehetséges egy szlengben írt szöveg átültetése más nyelvre, egy egész más kultúrkörnyezetben élő népesség számára legalább megközelítőleg hasonló tartalmat létrehozni. Szívesen megkérdezném Mártont, vagy Mikót, aki újrateremtette a dalszövegeket, hogy használtak-e valami szert a hasonló tudatszint eléréséhez.

A szerzemények költőiségével könnyen tud azonosulni az is, aki egyébként nincs hozzászokva a szónyűvéshez. A nézők egyébként a korosztályok legszélesebb skáláján mozogtak. Lennon tavaly decemberben lett volna 70 éves, ha 30 évvel ezelőtt nem teríti le egy őrült golyója, akit nem véletlen, hogy nem engedtek ki a börtönből 20 év után, Lennon rajongói szétszednék ma is. Az első „lázadó korosztály” már rég nyugdíjas, tehát már alig él a Földön ember, aki ne a Beatlesért rajongott volna korábban, fiatal korában. A nézőtéren rengeteg nagypapa-nagymama, ősz öregemberek hada foglalt helyet, s a vadabb számoknál ők is csápoltak keményen, sikoltoztak is!

A BlackBirds annyira szuperszonikusan nyomja, hogy arra nincs az a kéz, vagy láb, ami ne indulna be. És a Beatles zenéje ma ugyanolyan népszerű, ahogy mindig is az volt – tehát a fiatalok ugyanúgy ott vannak, mint szüleik, s mint szüleik szülei. Egy dolog viszont szemet szúrt a Fővárosi Művelődési Házban! A plakátokról látszott, hogy gyakoriak a színházi előadások és, hogy Mikó István gyakran megfordul ott. Egy másik plakát viszont minden héten ismétlődő Beatles klubot hirdet. Meglehetősen különös, hogy Mikó miért nem az ottani Beatles-szel játszik. A válasz persze tudjuk cikkünk első részéből, de ez jelentheti az is, hogy a BlackBirds-ös fiúk felülmúlhatatlanok. :o)

Derecskei Zsolt és Dobos Laci nagyszerűségéről annyit, hogy nem véletlenül állnak a rivaldafényben és énekelnek szinte állandóan. Ők a sztárok, ehhez kétség sem fér. Színészi adottságaikat is megcsillanthatták a 3 órás színjáték során. Azonban most végre a mélyhangú Békei István basszusgitáros is szerepet kapott, méghozzá meglepően jól helyt állt. Hoffmann György pedig még a szokásosnál is több kuriózumot produkált dobfelszerelésén, ütőhangszerein, és neki is jutott alkalma, hogy prózában is elénk tárja belső világát.

Várható ezután, hogy számos színházba, művházba hívják el a darabot. Akár a környező országokba is. A BlackBirds rajongók pedig már fényezhetik a lakkcipőiket, hiszen e hét pénteken szokásos Beat klub az Aranytízben 20:00-tól. Ugyanis a tulajdonképpen rendhagyó koncertnek is nevezhető színi előadást követően a szűnni nem akaró tapsot hallva a banda ráadásként még eljátszotta a Twist and shout-ot!

2 hozzászólás

  1. Kíváncsivá tettél… 😀

  2. Mit szólok hozzá? Részese voltam ennek a fantasztikus élménynek.
    Volt már szerencsém jó párszor élvezni a hihetetlen tehetséggel megáldott fiuk zenéjét. Aki kimaradt ebből az élményből, nem tudja mit veszített, de feltétlenül nézze meg, ha még lesz rá lehetősége. Felejthetetlen élményben lesz része.
    Nincs ember, aki ne tudná, csak azért mondom, mert ismétlés a tudás anyja:) Szóval a Black Birds amennyire fantasztikus Beatles, ugyanolyan tökéletes FG-4 néven Illés formációban. Aki nem hiszi, járjon utána!!!

Submit a Comment

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.